Отказ от отговорност: Тази страница може да съдържа партньорски връзки. CoinMarketCap може да бъде компенсиран, ако посетите партньорски връзки и предприемете определени действия, като например регистрация и транзакция с тези партньорски платформи. Моля, вижте Разкриване на информация за партньор.
Polkadot е раздробен многоверижен протокол с отворен код, който свързва и осигурява мрежа от специализирани блокчейни, улеснявайки кръстосаното прехвърляне на всякакви данни или видове активи, а не само токени, като по този начин позволява на блокчейните да бъдат оперативно съвместими един с друг. Polkadot е проектиран да осигури основа за децентрализиран интернет от блокчейни, известен също като Web3.
Polkadot е известен като метапротокол на слой 0, тъй като лежи в основата и описва формат за мрежа от блокчейни на ниво 1, известни като парачейни (паралелни вериги). Като метапротокол Polkadot може също автономно и без форк да актуализира собствената си кодова база чрез управление във веригата според волята на общността на притежателите на токени.
Polkadot предоставя основа за поддръжка на децентрализирана мрежа, контролирана от неговите потребители, и за опростяване на създаването на нови приложения, институции и услуги.
Протоколът Polkadot може да свърже публични и частни вериги, мрежи без необходимост от разрешения, оракули и бъдещи технологии, позволявайки на тези независими блокчейни ненадеждно да споделят информация и транзакции чрез релейна верига на Polkadot (обяснено по-долу).
Нативният DOT токен на Polkadot служи на три ясни цели: залагане за операции и сигурност, улесняване на управлението на мрежата и свързване на токени за свързване на парачейни.
Polkadot има четири основни компонента:
Релейна верига: „сърцето“ на Polkadot, което помага за създаване на консенсус, оперативна съвместимост и споделена сигурност в мрежата от различни вериги;
Парачейни: независими вериги, които могат да имат свои собствени токени и да бъдат оптимизирани за конкретни случаи на употреба;
Паранишки: подобни на парачейните, но с гъвкава свързаност, базирана на икономичен модел на разплащане pay-as-you-go;
Мостове: позволяват на парачейните и паранишките да се свързват и да комуникират с външни блокчейни, като Етериум.
Кои са основателите на Polkadot?
Polkadot е водещият протокол на Фондация Web3 — швейцарска фондация с мисия да направи децентрализирана мрежа с отворен код, напълно функционална и удобна за потребителя.
Основатели на Polkadot са д-р Гавин Ууд, Робърт Хабермайер и Питър Чабан.
Ууд, президентът на Фондация Web3, е най-известният от тримата благодарение на влиянието си в индустрията като съосновател на Етериум, основател на Parity Technologies и създател на езика за кодиране на смарт договори Solidity. На Ууд се приписва и въвеждането на термина Web3.
Хабермайер е стипендиант на Thiel и завършен изследовател и разработчик на блокчейни и криптография. Чабан е бивш технологичен директор на Фондация Web3, с богат опит във високоспециализирани финтех индустрии.
Какво прави Polkadot уникална?
Polkadot е раздробена многоверижна мрежа, което означава, че може да обработва много транзакции в няколко вериги паралелно („паравериги“). Тази мощност на паралелна обработка подобрява мащабируемостта.
Персонализираните блокчейни са бързи и лесни за разработване с помощта на рамката Substrate, а блокчейните Substrate са проектирани да бъдат лесно свързвани към мрежата на Polkadot. Мрежата е много гъвкава и адаптивна и позволява споделяне на информация и функционалност между участниците. Polkadot може да се надстройва автоматично без нужда от форк, за да се внедрят нови функции или да се премахнат грешки.
Мрежата има изключително сложна система за управление от потребители, при която всички притежатели на токени имат право на глас за това как се управлява мрежата. Екипите могат да персонализират управлението на собствения си блокчейн на Polkadot въз основа на своите нужди и променящите се условия. Номинаторите, валидаторите и колаторите изпълняват различни задължения, за да помогнат за сигурността и поддръжката на мрежата и за изкореняване на лошото поведение.
В края на 2021 г. Polkadot приключва успешно първите си парачейн търгове. Парачейн търговете следват система за търг на свещи без необходимост от разрешение. Печелившата оферта е най-високата оферта в произволния момент на приключване на търга.
Polkadot дава първите пет слота на следните победители в търга: Acala, Moonbeam, Astar, Parallel и Clover. Парачейн слотовете на тези проекти ще бъдат заключени за 96 седмици, гарантирани от DOT участниците в търга, задържани като обезпечение. Както е обичайно в Polkadot, всички проекти преди това са били тествани в неговата де-факто тестова мрежа Kusama.
Колко токена Polkadot (DOT) има в обращение?
След деноминация на мрежата след референдум за Polkadot балансите на DOT се умножават по 100, така че един стар DOT е еквивалентен на 100 нови DOT. Това означава, че първоначалното максимално предлагане от 10 милиона стари DOT през август 2020 г. става 1 милиард нови DOT токени. Деноминацията е извършена само за да се избегне използването на малки десетични знаци и да се улесни изчислението. Въпреки че всички баланси са увеличени с коефициент сто, това не повлиява на разпределението на DOT или пропорционалния дял на притежателите.
Първото първоначално предлагане на монети (ICO) на Polkadot се провежда през октомври 2017 г., а цената на Polkadot е 0,29$, с предлагани 2,24 милиона токена. Второто ICO се провежда през юли 2020 г., предлаганата цена на Polkadot е 1,25$ и са продадени 342 080 DOT токена.
Как е защитена мрежата Polkadot?
Мрежата използва механизъм NPoS (номиниран доказване на залог) с валидатори и номинатори. Номинаторите подкрепят валидаторите с техните токени. Тези заложени токени увеличават максимално сигурността на веригата, като правят лошото поведение непосилно скъпо.
Валидаторите се залагат на релейната верига и потвърждават транзакции, идващи от различните парачейни. Тази уникална схема за валидиране позволява на веригите да взаимодействат помежду си сигурно и при едни и същи правила, но остават независимо управлявани.
Вече можете да купувате и криптовалути, като Биткойн и Етериум, директно с кредитна карта във фиатна валута по ваш избор. За да разберете как, прочетете повече тук.
За да проверите цената на Polkadot на живо във фиатната валута по ваш избор, можете да използвате функцията за конвертиране на CoinMarketCap директно на страницата за валута на Polkadot.
Ето някои други статии, които може да ви заинтригуват:
The live Полкадот price today is BGN16.44 BGN with a 24-hour trading volume of BGN979,813,407 BGN. Ние актуализираме нашата цена на DOT в BGN в реално време. Полкадот е намалял с 0.85 % през последните 24 часа. Текущото класиране на CoinMarketCap е #16, с актуална пазарна капитализация от BGN25,124,144,216 BGN. Има циркулиращо предлагане от 1,528,510,383 DOT монети и макс. предлагане не е налично.