Отказ от отговорност: Тази страница може да съдържа партньорски връзки. CoinMarketCap може да бъде компенсиран, ако посетите партньорски връзки и предприемете определени действия, като например регистрация и транзакция с тези партньорски платформи. Моля, вижте Разкриване на информация за партньор.
С две думи, Cosmos се представя като проект, който решава някои от „най-трудните проблеми“, пред които е изправена блокчейн индустрията. Той има за цел да предложи антидот на „бавните, скъпи, немащабируеми и вредни за околната среда“ протоколи за доказване на работа, като тези, използвани от Биткойн, като предлага екосистема от свързани блокчейни.
Другите цели на проекта включват да направи блокчейн технологията по-малко сложна и трудна за разработчиците благодарение на модулна рамка, която демистифицира децентрализираните приложения. Не на последно място, протоколът за комуникация между блокчейните (Interblockchain Communication protoco) улеснява комуникирането на блокчейн мрежите една с друга, предотвратявайки фрагментацията в индустрията.
Произходът на Cosmos датира от 2014 г., когато е основана Tendermint, основен участник в мрежата. През 2016 г. е публикувана бяла книга за Cosmos — и следващата година се провежда продажба на токени.
ATOM токените се печелят чрез хибриден алгоритъм за доказване на залог и помагат да се запази сигурността на Cosmos Hub, водещата блокчейн верига на проекта. Тази криптовалута също играе роля в управлението на мрежата.
Кои са основателите на Cosmos?
Съоснователите на Tendermint — вратата към екосистемата на Cosmos — са Дже Куон, Зарко Милошевич и Итън Бъкман. Въпреки че Куон се сочи като главен архитект, той се оттегля като главен изпълнителен директор през 2020 г. Той твърди, че все още е част от проекта, но се фокусира основно върху други инициативи.
Сега той е заменен като главен изпълнителен директор на Tendermint от Peng Zhong и целият борд на директорите получава доста съществено обновяване. Техните цели включват подобряване на опита за разработчиците, създаване на ентусиазирана общност за Cosmos и изграждане на образователни ресурси, така че по-голям брой хора да са наясно на какво е способна тази мрежа.
Какво прави Cosmos уникална?
Основно безпокойство за някои хора в крипто индустрията се съсредоточава върху нивата на фрагментация, наблюдавани в блокчейн мрежите. Съществуват стотици, но много малко от тях могат да комуникират помежду си. Cosmos има за цел да обърне нещата, като направи това възможно.
Cosmos е описан като „Блокчейн 3.0“ — и както споменахме по-рано, голяма цел е да се гарантира, че неговата инфраструктура е лесна за използване. За тази цел комплектът за разработка на софтуер на Cosmos се фокусира върху модулността. Това позволява лесно да се изгради мрежа с помощта на парчета код, които вече съществуват. В дългосрочен план се надяваме, че в резултат на това сложните приложения ще бъдат лесни за конструиране.
Мащабируемостта е друг приоритет, което означава, че значително повече транзакции могат да бъдат обработени за секунда, отколкото по-старомодните блокчейни, като Биткойн и Етериум. Ако блокчейните искат някога да постигнат масово приемане, те ще трябва да могат да се справят с търсенето, както и със съществуващите компании или уебсайтове за обработка на плащания — или да бъдат дори по-добри.
ATOM има много специфично общо предлагане — 260 906 513, ако трябва да бъдем точни. От тях към момента на писане около 203 121 910 са в обращение. Струва си да се отбележи, че тези криптовалути не се копаят — те се печелят чрез залагане.
Проведени са две частни продажби през януари 2017 г., последвани от публична продажба през април същата година. Те събират общо 16 милиона долара, което се равнява на около 0,10 долара за ATOM.
Около 80% от токените са разпределени за инвеститорите, а останалите 20% са разделени между две компании: All In Bits и Interchain Foundation.
Cosmos сравнява токените ATOM с ASIC, които се използват за копаене на Биткойни. Както се обяснява в технически документ, написан от екипа на Tendermint: „Това е част от виртуализиран хардуер (икономически капитал), който трябва да получите, за да участвате като пазител в мрежата.“
Как е защитена мрежата Cosmos?
Както споменахме по-рано, Cosmos използва консенсусен алгоритъм за доказване на залог. Валидаторните възли, които залагат по-голямо количество ATOM токени, е по-вероятно да бъдат избрани за потвърждаване на транзакции и печелене на награди. Възлите, за които се установи, че действат нечестно, се наказват и в крайна сметка могат да загубят токените, които са заложили.
Къде можете да закупите Cosmos (ATOM)?
Предвид размера на Cosmos, той вече е достъпен в редица големи борси, включително големи имена, като Binance, Coinbase и OKEx. Възможно е да намерите двойки за търговия с редица фиатни валути и можете да намерите повече за процеса на конвертиране на долари и евро в криптовалута тук.
The live Cosmos price today is BGN16.90 BGN with a 24-hour trading volume of BGN709,054,049 BGN. Ние актуализираме нашата цена на ATOM в BGN в реално време. Cosmos се е увеличил с 1.14 % през последните 24 часа. Текущото класиране на CoinMarketCap е #46, с актуална пазарна капитализация от BGN6,604,875,349 BGN. Има циркулиращо предлагане от 390,934,204 ATOM монети и макс. предлагане не е налично.