Отказ от отговорност: Тази страница може да съдържа партньорски връзки. CoinMarketCap може да бъде компенсиран, ако посетите партньорски връзки и предприемете определени действия, като например регистрация и транзакция с тези партньорски платформи. Моля, вижте Разкриване на информация за партньор.
Solana е високофункционален проект с отворен код, който се основава на блокчейн технологията без необходимост от разрешения, за да предоставя решения за децентрализирано финансиране (DeFi). Идеята и първоначалната работа по проекта започват през 2017 г., а Solana е официално стартирана през март 2020 г. от Фондация Solana със седалище в Женева, Швейцария.
За да научите повече за този проект, вижте нашия задълбочен анализ на Solana.
Протоколът Solana е предназначен да улесни създаването на децентрализирани приложения (DApp). Той има за цел да подобри мащабируемостта чрез въвеждане на консенсус за доказване на история (PoH), комбиниран с основния консенсус за доказване на залог (PoS) на блокчейна.
Поради иновативния хибриден модел на консенсус, Solana се радва на интерес от страна както на дребни, така и на институционални търговци. Значителен фокус за Фондация Solana е да направи децентрализираното финансиране достъпно в по-голям мащаб.
Кои са основателите на Solana?
Анатолий Яковенко е най-важният човек зад Solana. Неговата професионална кариера започва в Qualcomm, където бързо се издига и става старши инженерен мениджър през 2015 г. По-късно професионалният му път се променя и Яковенко заема нова позиция като софтуерен инженер в Dropbox.
През 2017 г. Яковенко започва работа по проект, който по-късно ще се материализира като Solana. Той се обединява със своя колега от Qualcomm, Грег Фицджералд, и двамата основават проект, наречен Solana Labs. Привличайки още няколко бивши колеги от Qualcomm в процеса, протоколът Solana и токенът SOL са пуснати в общественото пространство през 2020 г.
Какво прави Solana уникален?
Една от основните иновации, които Solana предлага, е консенсусът за доказване на история (PoH), разработен от Анатолий Яковенко. Тази концепция позволява по-голяма мащабируемост на протокола, което от своя страна повишава използваемостта.
Solana е известен в пространството на криптовалутите поради невероятно краткото време за обработка, което блокчейнът предлага. Хибридният протокол Solana позволява значително намаляване на времето за валидиране при изпълнението както на транзакции, така и на смарт договори. Със светкавично бързо време за обработка Solana привлича и голям институционален интерес.
Протоколът Solana е предназначен да обслужва както малки потребители, така и корпоративни клиенти. Едно от основните обещания на Solana към клиентите е, че те няма да бъдат изненадвани от увеличени такси и данъци. Протоколът е проектиран така, че да има ниски транзакционни разходи, като същевременно гарантира мащабируемост и бърза обработка.
В комбинация с дългогодишния професионален опит, който създателите Анатолий Яковенко и Грег Фицджералд внасят в проекта, към септември 2021 г. Solana е на 7-мо място в класацията на CoinMarketCap.
Това се случва на фона на впечатляващ ръст, при който цената на Solana се повишва с над 700% от средата на юли 2021 г. Стартирането на колекцията незаменими токени (NFT) на Degenerate Ape вдига цената на SOL до най-високта стойност за всички времена (ATH), над 60 $, и оттогава тя върви нагоре, до голяма степен поради по-високата активност на разработчиците в екосистемата Solana, по-големия институционален интерес, нарастващата екосистема DeFi и възходът на вертикала за гейминг и незаменими токени (NFT) на Solana. На 9 септември 2021 г. цената на Solana се повишава до най-високата стойност за всички времена - 216 $.
Solana получава много похвали за скоростта и производителността си и дори е сочен за конкурент, който може да се сравни с Етериум и да предизвика доминиращата платформа за смарт договори. Мрежата обаче преживява многократни прекъсвания, които намаляват цената ѝ и пречат на стремежите ѝ да бъде „Виза на криптовалутите“. Освен това нейната екосистема е обвинена, че облагодетелства инвеститорите с рисков капитал чрез несправедлива токеномика.
Колко монети Solana (SOL) има в обращение?
Фондация Solana обявява, че в обращение ще бъдат пуснати общо 489 милиона токена SOL. Към момента около 260 милиона от тях вече са навлезли на пазара.
Разпределението на токените SOL е, както следва: 16,23% отиват за първоначална продажба, 12,92% от токените са предназначени за учредителна продажба, 12,79% от SOL монетите са разпределени между членове на екипа и 10,46% от токените са дадени на Фондация Solana. Останалите токени вече са пуснати за публични и частни продажби или тепърва ще бъдат пуснати на пазара.
Цената на Solana по време на първоначалната продажба, проведена на 5 април 2018 г., е 0,04 $. Като се има предвид скорошната най-висока стойност за всички времена, това представлява впечатляваща възвръщаемост на инвестициите (ROI) от 5400X.
Как е защитена мрежата Solana?
Solana разчита на уникална комбинация от консенсусни механизми за доказване на история (PoH) и доказване на залог (PoS).
Доказване на история (PoH) е основният компонент на протокола Solana, тъй като той е отговорен за по-голямата част от обработката на транзакциите. PoH записва успешните операции и времето, което е минало между тях, като по този начин гарантира бездоверителния характер на блокчейна.
Консенсусът за доказване на залог (PoS) се използва като инструмент за наблюдение на процесите на PoH и валидира всяка последователност от блокове, произведени от него.
Комбинацията от два консенсусни механизма прави Solana уникално явление в блокчейн индустрията.
Къде можете да купите Solana (SOL)?
Токените SOL могат да бъдат закупени на повечето борси. Един вариант за търговия със Solana е на Binance, тъй като към септември 2021 г. тя има най-висок обем на търговия SOL/USDT, а именно 753 103 225 $.
Следва Coinbase с обем на търговия от 343 872 841 $. Други опции за търговия със Solana включват FTX, Bilaxy и Huobi Global. Разбира се, важно е да се отбележи, че инвестирането в криптовалута е свързано с риск, както всяка друга инвестиционна възможност.
The live Солана price today is BGN419.16 BGN with a 24-hour trading volume of BGN6,738,001,792 BGN. Ние актуализираме нашата цена на SOL в BGN в реално време. Солана се е увеличил с 0.18 % през последните 24 часа. Текущото класиране на CoinMarketCap е #5, с актуална пазарна капитализация от BGN200,789,490,166 BGN. Има циркулиращо предлагане от 479,027,023 SOL монети и макс. предлагане не е налично.