Отказ от отговорност: Тази страница може да съдържа партньорски връзки. CoinMarketCap може да бъде компенсиран, ако посетите партньорски връзки и предприемете определени действия, като например регистрация и транзакция с тези партньорски платформи. Моля, вижте Разкриване на информация за партньор.
Helium (HNT) е децентрализирана мрежа, захранвана от блокчейн, за устройства в интернет на нещата (IoT).
Стартирала през юли 2019 г., основната мрежа на Helium позволява на безжичните устройства с ниска мощност да комуникират помежду си и да изпращат данни през своята мрежа от възли.
Възлите са под формата на така наречените горещи точки (Hotspots), които са комбинация от безжичен портал и устройство за блокчейн копаене. По този начин потребителите, които управляват възли, копаят и печелят награди в нативния токен за криптовалута на Helium, HNT.
Целта на Helium е да подготви IoT комуникацията за бъдещето, идентифицирайки недостатъците в настоящата инфраструктура от раждането ѝ през 2013 г.
Кои са основателите на Helium?
Тримата съоснователи на Helium Амир Халем, Шон Фанинг и Шон Кери стартират компанията през 2013 г.
Халем има активен опит в електронните спортове и разработването на игри. Фанинг пък е добре известен с разработването на Napster — услугата за споделяне на музика, която е една от първите масови peer-to-peer (P2P) интернет услуги в края на 90-те години.
Междувременно Кери заема множество роли в разработката преди Helium, включително фирмата за оптимизиране на реклама Where, придобита от PayPal.
Екипът на Helium сега се състои от членове, които според компанията имат опит в „радио и хардуер, производство, разпределени системи, peer-to-peer и блокчейн технологии“.
Какво прави Helium уникален?
Helium има за цел да подобри комуникационните възможности на устройствата за безжичен интернет на нещата (IoT). През 2013 г. инфраструктурата около IoT все още е в начален стадий, но разработчиците искат да добавят децентрализация към своите предложения, поради което я наричат „Мрежата на хората“ в официалната литература.
Тя ще бъде насочена основно към собствениците на устройства и тези, които се интересуват от IoT пространството, с финансови стимули, осигуряващи допълнителни възможности.
Участниците в мрежата купуват горещи точки — комбинация от безжичен портал и миньор — или изграждат свои собствени. Всяка гореща точка осигурява мрежово покритие в определен радиус и също копае собствения токен на Helium, HNT.
Мрежата работи с доказване на покритие, нов алгоритъм за консенсус, базиран на протокола HoneyBadger BFT, който позволява на възлите в мрежата да постигнат консенсус, когато качеството на връзката е силно променливо.
В допълнение към HNT, потребителите плащат транзакционни такси в отделен токен, наречен Data Credits, който не може да се обменя и е обвързан със самите отделни потребители.
Колко монети Helium (HNT) има в обращение?
HNT е нативният токен на мрежата Helium. Предлагането му е неограничено, но има приблизително постоянно издаване от 5 милиона (5 000 000) HNT на месец.
Приблизителните периоди на копаене от 30 до 60 минути отключват награди, които се разпределят според променящ се план за растеж.
Helium обяснява, че в началото собствениците на възли ще натрупат повече HNT за изграждане на мрежова инфраструктура, а по-късно ще бъде по-изгодно да прехвърлят данни от устройството. Този механизъм за коригиране на разпространението на токени се очаква да продължи около 20 години.
Към началото на октомври 2020 г. има 48 712 218 HNT в обращение. Когато токенът стартира, предлагането е нула, без предварително копаене.
Как е защитена Helium мрежата?
Helium използва консенсусен механизъм по поръчка, наречен доказване на покритие (PoC), който възнаграждава потребителите за принос към копаенето (валидиране на транзакции) и осигуряване на стабилност.
PoC се основава на протокола HoneyBadger BFT, специално проектиран за комуникация на възли, когато условията са ненадеждни.
Helium казва, че най-вероятният вектор на атака засяга операторите на възли под формата на входящи портове на горещи точки. За притежателите на токени собственият портфейл на платформата използва асиметрични ключове, за да помогне на потребителите със сигурността на частния ключ.
Къде можете да купите Helium (HNT)?
HNT е търгуем токен, който се разпространява в основните борси от октомври 2020 г. Основните двойки са активни на Binance и FTX и включват USD и стейбълкойни, като Tether (USDT).
Нови в криптовалутата? Вижте нашето лесно ръководство за закупуване на Биткойн (BTC) или всяка друга криптовалута.
The live Helium price today is BGN15.60 BGN with a 24-hour trading volume of BGN46,184,056 BGN. Ние актуализираме нашата цена на HNT в BGN в реално време. Helium се е увеличил с 4.22 % през последните 24 часа. Текущото класиране на CoinMarketCap е #86, с актуална пазарна капитализация от BGN2,725,957,789 BGN. Има циркулиращо предлагане от 174,792,277 HNT монети и макс. предлагане от 223,000,000 HNT монети.